Zdrowe odżywianie

czwartek, 3 października 2013

Dlaczego warto mieć w domu ocet?

Cześć:)

Ocet jabłkowy (ale również zwykły) używam często w wielu różnych sytuacjach. Wszystkich zastosowań na pewno jeszcze nie poznałam, ale i tak znam ich już całkiem sporo. Nie wiem dlaczego do tej pory nie pojawił się jeszcze post na jego temat. Dziś postaram się wyczerpać temat:) Zapraszam, jeśli jesteście zainteresowane. 

Ocet jabłkowy nadaje się do stosowania na skórę, włosy, w kuchni i w domu przy sprzątaniu. Zdarzyło mi się też wypić go jako pobudzający napój, ale to jeszcze nie wszystkie jego zastosowania..



Do czego jeszcze nadaje się ocet:

1. Nabłyszcza włosy, o tym pewnie wiele z Was już słyszało, płukanki octowe są popularne. Można kupić gotowe kosmetyki, ale ja wolę te przygotowane w domu. Do litra wody dodajemy 2 łyżki octu i gotowe, używamy roztworu do ostatniego płukania włosów. 
Z taką płukanką trzeba uważać, ze względu na kwaśne pH, bez dobrego nawilżenia może przesuszyć włosy. Przy odpowiednim używaniu nabłyszcza i wzmacnia włosy, to najtańsza znana mi odżywka. 

2. Usuwa plamy i przebarwienia z zębów. W tym celu wcieramy ocet w zęby, chwilę pocieramy, po czym płuczemy usta wodą. Nie poradzi sobie z przebarwieniami, które mamy od lat, ale świeże znikają bardzo szybko. 

3. Ujędrnia skórę, nie wyobrażam sobie wcierania w skórę samego octu, ale w połączeniu z jakimkolwiek olejem dobrze się sprawdza.

4. Reguluje pH skóry. Można zastąpić tonik- wodą z odrobiną octu i przemywać nim twarz rano i wieczorem. Taką kurację najlepiej stosować minimum tydzień dla uzyskania dobrych rezultatów.

5. Łagodzi poparzenia słoneczne. Dwie Szklanki octu dodajemy do wanny z wodą i moczymy się w wodzie około 10-15 minut. Taka kąpiel łagodzi podrażnienia związane z poparzeniem słonecznym. Nie polecam jeśli macie jakiekolwiek otwarte ranki!

6. Świetny do pedicure. Wybiela paznokcie i zmiękcza stopy. Do litra wody wlewamy 400 ml octu i moczymy nogi. Po około 30 minutach paznokcie będą wybielone, a stopy miękkie i przygotowane do peelingu i dalszej pielęgnacji. Podobno dobrze sprawdza się w leczeniu grzybicy. 

7. Łagodzi podrażnienia po goleniu. Jednak należy uważać, bo ocet nawet rozcieńczony z wodą w kontakcie w otwartą raną może być nieprzyjemny.


8. Wspomaga detox organizmu. Balansuje pH w organizmie i pomaga oczyszczać organizm z toksyn. Badania wykazują, że ocet stymuluje układ krążenia a tym samym wspomaga oczyszczanie wątroby. Niektórzy wierzą w jego właściwości odchudzające. 
Warto dodawać ocet jabłkowy do sałatek:)

9. Działa korzystnie na układ limfatyczny. Oczyszcza węzły chłonne, pomaga oderwać śluz i oczyszczać węzły chłonne. Badania udowodniły, że pogada złagodzić alergie, stany zapalne zatok i zawiązane z tym bóle głowy i gardła.

10. Pomaga zmniejszyć zgagę. Lekarze uważają, że ulgę powinna przynieść już jedna łyżeczka octu, popita szklanką wody. Nie należy próbować takich metod, jeśli występują wrzody żołądka. 

11. Przydaje się przy sprzątaniu. Pomaga wyczyścić łazienkę i toaletę. Wystarczy wlać do muszli ocet i zostawić na noc, ocet ma działanie grzybobójcze.  
Sprawdza się też w kuchni do mycia wszystkich blatów, szkła, mikrofalówki, lodówki i innych sprzętów. 

12. Myje okna bez smug! W butelce z atomizerem przygotowuję roztwór, na 250 ml wody, 100 ml octu. Taką mieszanką myję okna, a następnie poleruję je do sucha. U mnie takie rozwiązanie sprawdza się świetnie, nie znoszę zapachu chemicznych płynów do okien, ten jest dla mnie świetny:) Nadaje się też do mycia luster.

13. Nadaje się do zmywarki. Może być zamiennikiem standardowych detergentów.

14. Chroni ubrania przed utratą koloru. Najlepiej sprawdza się dodany do ostatniego płukania.

15. Chroni zwierzęta przed pchłami. W celu ochrony czworonogów trzeba rozpylić na sierść roztwór octu z wodą i proporcjach 1:1 i wetrzeć w skórę. Taką czynność trzeba powtarzać nawet codziennie, ale podobno jest to bardzo skuteczne.


To już chyba wszystkie sposoby, które znam, jeśli coś jeszcze sobie przypomnę dam Wam znać. Jeśli chodzi o spożywanie octu wybieram jabłkowy, do sprzątania czy pedicure lepiej sięgać po tańszy zwykły ocet. 
Może znacie jeszcze inne zastosowania do octu? 

Pozdrawiam! 

35 komentarzy:

  1. Ja znam jeszcze jedno zastosowanie, świetnie działa na ukąszenia np osy, komarów, a co sama na sobie sprawdziłam- pięknie likwiduje siniaki i opuchliznę po stłuczeniu. Miałam wielkiego krwiaka, po dwóch dniach rozlał się praktycznie na pół uda. 5 minutowy okład z waty i octu i następnego dnia czary mary, sińca prawie nie było, ani bólu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzięki nie znałam takiego zastosowania. Na ukąszenia na pewno wypróbuję:)

      Usuń
  2. Oj tak, ocet jabłkowy i zwykły goszczą u mnie w domu zawsze. Urodowo jabłkowy jako płukanka octowa do włosów obowiązkowo po każdym myciu oraz tonik octowy do twarzy to moje stałe rytuały. Raz w miesiącu detox jabłkowy od środka :) Świetny wpis!
    Pozdrawiam
    Ewa

    OdpowiedzUsuń
  3. ja używam jako płukanka do włosów i po rozcieńczeniu z wodą do przemywania twarzy, nie zapomnę jak przetarłam sobie pierwszy raz samym octem, twarz zrobiła się czerwona i piekła jak nie wiem co, na szczęście nic się nie stało.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Może było za duże stężenie, ja też do wielu receptur dochodzę metodą prób i błędów. Najważniejsze, że nie zaszkodził za bardzo. Pozdrawiam:)

      Usuń
  4. Kto by pomyślał! Że do prania i sprzątania ocet i soda są najlepsze to wiedziałam, o płukankach octowych też, ale żeby aż tyle rzeczy ;)? Najgorsze jest to, że mnie zapach octu odstręcza od siebie strasznie i nie wyobrażam sobie np. kąpieli albo wcierania w zęby. Fuj. Ale może niedługo mi się odmieni ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zapach nie jest zachęcający, ale w miarę szybo się ulatnia i drażni o wiele mniej.

      Usuń
  5. ja robie sama spray do czyszczenia wszystkiego:) do butelki z atomizerem daje dwie łyżki stołowe octu, dwie soby i kilka kropel olejku eterycznego.

    OdpowiedzUsuń
  6. niezastapiony jak widac :) dziala na wszystko

    OdpowiedzUsuń
  7. Ja mam czasami ogromny apetyt na ocet - dodaję go łyżkami, głównie do śledzików, a mąż się ze mną kłóci, że rozwalę sobie wątrobę. Ale na razie nic mi się nie stało, a słyszałam, że taki niepohamowany apetyt na konkretną rzecz mówi nam po prostu o potrzebach naszego organizmu.

    OdpowiedzUsuń
  8. muszę się w końcu pofatygować i kupić, bo ta lista zadań w pełni mnie przekonuje :) po pierwsze działanie na włosy, po drugie detoks organizmu - a resztę plusów tego produktu będę poznawać z czasem :)
    pozdrawiam, A

    OdpowiedzUsuń
  9. dzialanie ma super.. w dodatku tani. . ale capi strasznie ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cena jest świetna:) Szkoda nie spróbować, spróbuj z octem jabłkowym może lepiej zniesiesz zapach.

      Usuń
  10. Świetny posty ;) o niektórych zastosowaniach octu nie wiedziałam ;)
    Pozdrawiam! :)

    OdpowiedzUsuń
  11. bardzo przydatny post, jak zawsze:) płukankę stosuję, mam nawet w planach o niej napisać. Tonik mi nie słuzył za bardzo, ale zawsze mogę go zmodyfikować, zmniejszyć ilość octu itp.:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tonik robię od czasu do czasu, ale w małym stężeniu, wtedy działa najlepiej.

      Usuń
  12. A ja własnie nastawiam kolejną porcję jabłek na ocet :-)

    OdpowiedzUsuń
  13. wow, ale super :)) chciałabym wypróbować na zęby i włosy :))

    OdpowiedzUsuń
  14. Odpowiedzi
    1. Dziękuję za czujność:) Już poprawiałam, pozdrawiam!

      Usuń
  15. Nie wysusza stóp po wymoczeniu? Do zębów używasz spirytusowego czy jabłkowego? Wcierasz ocet palcem?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie robię tego bardzo często, więc stopy nie są przesuszone, zawsze wybieram ocet jabłkowy:)

      Usuń
    2. Do skóry, włosów i picia zawsze wybieram jabłkowy, ale czy przy sprzątaniu ocet jabłkowy ma przewagę nad spirytusowym? Pytam, bo do tej pory zawsze korzystałam ze spirytusowego podczas porządków ze względu na niższą cenę.

      Usuń
    3. Nie ma różnicy, lepiej do sprzątania wybrać tańszą wersję:)

      Usuń
  16. Codziennie rano piję szklankę wody z łyżeczką octu jabłkowego, ale słyszałam, że nie powinno się robić tego dłużej niż trzy miesiące, bo może stać się szkodliwe. Słyszałaś o tym?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. U osób z wrażliwym żołądkiem może wywołać podrażnienia stosowany dłużej, ale u zdrowej osoby nie powinno być problemu.

      Usuń
  17. I koniecznie 2 łyżki stołowe do biszkoptu! Wychodzi pulchniutki, a jak po zakończeniu pieczenia zostawi się go jeszcze przez godzinkę przy zamkniętym piekarniku to i nie opadnie. Oczywiście ocet nie wpływa wcale na walory smakowe i zapachowe torcika:)

    OdpowiedzUsuń
  18. 15 zalet octu jabłkowego, a to pewnie i tak jeszcze nie są wszystkie. To fakt, że może on wspomagać odchudzanie, jednak nie jest jakimś zbawiennym środkiem, że będzie się go pić i można jeść wszystko i chudnąć. Znalazłam również sensowny artykuł na jego temat: http://www.jestemfit.pl/artykuly/dieta/ocet-jab%C5%82kowy-naturalny-i-zdrowy-wspomagacz-odchudzania - nie tylko właściwości, ale też z czym to się je... albo pije, jak kto woli.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzięki za link:) Pewnie nic nie jest magicznym środkiem:)

      Usuń