Co jeść, żeby zmniejszyć apetyt na słodycze

Cześć!

Budowanie zdrowych nawyków często niweczą słodycze. Uzależnienie od cukru to poważny problem, który dotyczy wielu osób. Jedzenie czegoś słodkiego od czasu do czasu, to nic złego, ale lepiej nie robić z jedzenia słodyczy codziennego rytuału. Cukier powinien stanowić niewielki dodatek do zdrowego odżywiania, można sobie na niego pozwolić 1-2 razy w tygodniu. Są różne zamienniki cukru, które są bardziej polecane, jednak warto starać się odzwyczajać się od słodkiego smaku na do dzień. Chodzi o przetworzony cukier, który nie występuje naturalnie.

Owoce to najlepsze naturalne słodycze, których nie trzeba się obawiać:) Wszystkich nastawionych do nich sceptycznie zapraszam do przeczytania posta Czy owoce tuczą?
Zawierają naturalny cukier, który nie jest dla nasz szkodliwy, a rozpoczęcie dnia dużą porcją owoców w postaci koktajlu, lodów czy jako dodatek do jaglanki/ owsianki zaspokoi łaknienie na słodycze na cały dzień. 




Problem uzależnienia od cukru jest bardzo poważny. Ilość spożywanych słodyczy to nie objaw braku silnej woli. W głównej mierze zależy od tego co ląduje na talerzu każdego dnia. Polecam sprawdzić to na sobie. 

Jak poradzić sobie z apetytem na słodycze? 
Przede wszystkim odstaw solniczkę i doceń naturalny smak jedzenia. Bardzo słone posiłki wywołują ogromne pragnienie, a zaraz po tym mamy ochotę na coś słodkiego. To prosta zależność, którą każdy na pewno zna. Są też naturalne sposoby na to, żeby napady na słodycze się nie zdarzały. Co warto jeść? 

Daktyle
Trzymaj je zawsze w torebce, albo na biurku. Zastąp nimi deser. To jedne najlepszych suszonych owoców. Wybierając świeże daktyle poczujesz ich karmelowy smak. Bardzo prawdopodobne, że staną się twoją ulubioną przekąską, a czasem nawet posiłkiem. Bardzo lubię jeść je po biegu, albo zabierać w długie trasy. 
Warto dosładzać nimi desery i dodawać do domowych wypieków, polecam przepis na Brownie z batatów w którym słodzikiem są daktyle. 




Banany
Dojrzałe banany są najsłodsze i najlepiej nadają się do koktajli. Można zmiksować je z mlekiem roślinnym i przygotować pyszny milkshake, albo połączyć z innymi owocami. Możliwości jest wiele, a banany sycą na długo i warto mieć kilka sztuk zawsze w kuchni. 

Awokado
Zawiera sporo zdrowych tłuszczy i dzięki temu syci na długo. Można zastąpić nim masło i rozsmarować je na chlebie, dodać do sałatek, koktajli, czy zjeść samo. Polecam też przepis na zdrowy deser czekoladowy, warto spróbować!

Herbata ziołowa
Próbowaliście herbat z lukrecją? Jeśli słodzicie herbatę ta roślina może ułatwić wam pozbycie się cukru z domu. Lukrecja daje naturalnie słodki posmak, można znaleźć ją w mieszankach ziołowych, albo kupić samą lukrecję z sklepach zielarskich. Taka herbata może okazać się najlepszym deserem:) Polecam ziołowe mieszanki Pukka i Yogi Tea. 

Słodkie ziemniaki
Słodkie ziemniaki świetnie nadają są na obiad, a dzięki temu, że mają słodki smak mogą być deserem czy zdrową przekąską. Warto spróbować pieczonych batatów z odrobiną oleju kokosowego lub pasty sezamowej tahini i cynamonem!




Zielone liście
To najzdrowsze pożywienie na świecie, do tego udowodniono że regularne spożywanie zielenimy poprawia nastrój. Cukier powoduje dokładnie odwrotny stan przygnębienia. Warto wprowadzić zieleninę do codziennej diety, poza sałatkami łatwo przemycać je w ZIELONYCH KOKTAJLACH. Początkowo smak może wydawać się dziwny, dlatego dodawaj niewiele zieleniny, z czasem łatwo się do nich przekonać. 

Macie problem ze słodyczami? Z doświadczenia wiem, że najgorzej jest odstawić je na początku, słodki smak wydaje się że są nie do zastąpienia. Potem jest coraz lepiej, a w końcu apatyt na nie mija. Oczywiście wszystko jest dla ludzi i czasem skuszę się na czekoladę czy inne smakołyki. Przykładowe przekąski pokazywałam niedawno TUTAJ. Najważniejsze, żeby cukier nie był codziennym dodatkiem do diety. 
To da się zrobić! Powodzenia! Czekam na Wasze komentarze i spostrzeżenia:)

Pozdrawiam,
Daria


31 komentarzy:

  1. Mi jest bardzo trudno zrezygnować ze słodkiego smaku i codziennie pozwalam sobie na 1 łyżeczkę miodu a od czasu do czasu przygotowuję zdrowe słodycze (bez cukru;) A jak biorę udział w biegach ultra to w ogóle się nie ograniczam i pochłaniam miliony kalorii:D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jedna łyżeczka to nic złego są ludzie, którzy nie mają dnia bez czekolady czy batona! Przy ultra inaczej się chyba nie da:)

      Usuń
  2. Ale wspaniałe pomysły , już od dzisiaj postaram się zamiast słodyczy zjeść coś zdrowego.
    wspaniały post.
    http://mylifeiswonderful9.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja bez problemu opieram się zachciankom na słodkie, ale znacznie gorzej jest poradzić mi sobie z chęciami na słone przekąski :(

    OdpowiedzUsuń
  4. U mnie sprawdzaja się orzechy i daktyle ;))

    OdpowiedzUsuń
  5. Bardzo ciekawy post pełen cennych informacji - pozdrawiam serdecznie :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Daktyle zdecydowanie lubię ;) Świetna sprawa na przekąskę ;)

    OdpowiedzUsuń
  7. Jeśli chodzi o śniadania to ja bym sugerowała, aby te węglowodanowe typu jaglanka z owocami zastępować jednak tymi białkowo - tłuszczowymi. Dają one dużo więcej sytości i nie powodują dużego skoku insulinowego, dzięki czemu zaspakajamy głód na dłuższy okres i nie myszkujemy po kuchni szukając czegoś słodkiego. Daktyle są świetną alternatywą dla słodyczy, jeśli zna się umiar. U mnie musiały zostać ograniczone, bo umiaru nie znałam :D
    Osobiście uważam, że dobrze ułożona dieta w której spożywamy odpowiednią liczbę tłuszczy i białka oraz nie przesadzamy z ilością węglowodanów powoduje, że nie mamy słodyczowych zachcianek. Na swoim przykładzie mogę powiedzieć, że kiedyś byłam w stanie zjeść na raz jedną tabliczkę czekolady w drodze ze sklepu, a po dobrze ułożonej diecie nawet nie mam ochoty, co więcej przestała mi smakować, jedynie trochę gorzkiej czekolady od czasu do czasu przechodzi mi przez gardło. Sól można ograniczyć, ale nie radzę eliminować, bo na przykład himalajska zawiera dużo wartości odżywczych :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. U mnie najlepiej sprawdza się dieta wysoko węglowodanowa. Jaglanka czy owsianka syci na bardzo długo, podobnie jak duży koktajl owocowy:)
      Jeśli chodzi o sól himalajską, to jest minimalnie "zdrowsza" bo w szczypcie soli nie dostarczymy wielu mikroelementów, trzeba by zjeść kilogram.

      Usuń
  8. czytam wpis i podjadam czekoladki... chyba nie jest ze mną dobrze :D ja mam z tym duży problem i naprawdę powinnam ograniczyć a kompletnie nie mogę przestać... to jak narkotyk

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Można z tym wygrać. Na początek zamień czekoladki na daktyle czy bakalie, potem spróbuj ograniczać:)

      Usuń
  9. U mnie najlepiej na słodycze działa dieta bogata w dobre tłuszcze :). Wtedy nawet nie mam ochoty na słodkie, gdy leży przede mną ;). Próbowałam kiedyś daktyli na słodkie zachcianki, ale są dla mnie niezjadliwe - za słodkie :D.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo lubię daktyle, ale dobre są też owoce sezonowe:) Jeśli jem więcej tłuszczy to stawiam na awokado czy orzechy, unikam olejów, bo nie najlepiej się po nich czuję.

      Usuń
  10. Cześć, a czy można wiedziec gdzie kupujesz daktyle? Często zdarza sie, ze widuje je z konserwantami :( czy mogłabys rowniez polecić jakis sklep internetowy z eko produktami?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kupuję tylko świeże daktyle, bo nie zawierają konserwantów i są najsmaczniejsze, zamawiam je ze strony:
      http://www.najlepszedaktyle.pl

      Jeśli chodzi o sklep ekologiczny to od dawna zamawiam tu:
      http://drpelc.pl

      Pozdrawiam:)

      Usuń
    2. Bardzo dziękuję :)

      Usuń
  11. Dokładnie! Komuś może to nie mieścić się w głowie, ale słodka owsianka z rana potrafi zaspokoić ochotę na słodkie naturalnie i na cały dzień :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Trzeba przekonać się o tym na własnym przykładzie:)

      Usuń
  12. Dokładnie! Komuś może to nie mieścić się w głowie, ale słodka owsianka z rana potrafi zaspokoić ochotę na słodkie naturalnie i na cały dzień :D

    OdpowiedzUsuń
  13. Zauważyłam też, że niskim stopień nawodnienia ma wpłw na to, że pojawia się ogromne pragnienie zjedzenia czegoś słodkiego. Czujemy się ospali, zmęczni, zaczyna kręcić nam się w głowie.... Jeśli regularnie nawadniam się wodą, świężo wyciśniętym sokiem z zielonych warzyw i wodą kokosową po intensywnym wysiłku fizycznym, to pragnienie pojawia się zdecydowanie rzadziej. Genialny wpis, bo wszyscy mówią o tym, że słodyczy sklepowych nie należy jeść ale z wpisem z radami, jak zerwać z cukrowym nałogiem to raczej nie spotykam. ;) pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nawodnienie to podstawa, zgadzam się:) Najłatwiej powiedzieć, że muszę zjeść coś słodkiego, bo mam słabą wolę, ale są sposoby na wyjście z nałogu:) Cukier zabiera energię, a nadużywany z czasem też zdrowie.

      Usuń
  14. Ja to chyba jestem uzależniona od cukru :( Staram się żeby zawsze w domu były jakieś zdrowe odpowiedniki, ale jak mnie czasem napadnie... :P

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dobrze, że czasem. Ja nie panikuje jak zjem cukier, bo czasem się zdarza, byle nie codziennie:)

      Usuń
  15. Moj Sunny uwielbia avocado, potrafi zjesc 2-3 kazdego dnia, do tego mnostwo zielonych, dzikich lisci. Nigdy nie ciagnelo go do niezdrowych przekasek, wiec jakas magia w tych roslinach tkwi. U mnie jest podobnie im wiecej zieleniny tym lepiej sie czuje, a Zuzia moja zamiast avocado stawia na daktyle :)

    OdpowiedzUsuń
  16. Daktyle to dobre rozwiązanie, na serio, sama czasami je podjadałam. Teraz jeszcze się odchudzam,a le tak stopniowo, nie chce nic drastycznego, ale biorę też wspomagacze, bo zauważyłam, ze pomagają na prawdę, ja biorę be light plus i właśnie one ograniczają troche łaknienie na słodycze, poza tym uregulował mi się metabolizm i jem mniej soli, to wszystko an pewno ma wpływ.

    OdpowiedzUsuń
  17. Super podsumowanie! U mnie duży nacisk na banany przede wszystkim. Znowu mam problemy refluksowo-żołądkowe, dieta, banany mnie ratują. Przypomniałaś mmi o słodkich ziemniakach, niedługo czas na zupę. Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Banany i bataty mają ważne miejsce w mojej diecie szczególnie jesienią i zimą:) Ale latem banany też czasem lądują w koktajlach:)

      Usuń
  18. Zaczynając dzień od litrowego owocowego koktajlu, nie mam żadnych zachcianek słodyczowych. Jak przez parę dni zamienię koktajle na zupy, np. jesienią, to wtedy i mnie dopada ochota na słodkie. Jesienią zajadam się wtedy w pieczonych jabłkach na podwieczorek :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dokładnie, mam tak samo:) Wiele osób pyta jak mieszczę litr koktajlu, ale nie widzę w tym problemu:) Piję bez problemu i zaspokajam ochotę na słodycze:)

      Usuń

Copyright © 2016 Ekocentryczka , Blogger