Zdrowe odżywianie

piątek, 29 grudnia 2017

Roślinne gotowanie- Świąteczne Warsztaty w Krakowie

Cześć!

10 grudnia w studiu kulinarnym Twój Kucharz razem z Asią z Raw Nest poprowadziłyśmy warsztaty roślinnego gotowania. Skupiłyśmy się na świątecznych daniach. Było wspaniale, przyszły osoby zainteresowane kuchnią roślinną, a studio dało nam możliwość zrobienia ciekawych warsztatów. 





W czasie warsztatów zrobiliśmy całkiem sporo dobrych dań: pasztet z żurawiną, selerybę i proste surówki, faszerowaną dynię z kremowym sosem z nerkowców i wegańskim majonezem, biszkopt bezglutenowy z kremem z batatów, ciasto piernikowe z kokosową bitą śmietaną, korzenne kulki mocy.  A to wszystko bez cukru i glutenu ♥ 
Warzywa zamówiłyśmy od certyfikowanych lokalnych rolników. Ekologiczne warzywa sezonowe są podstawą mojej kuchni i chciałam podzielić się z uczestnikami tym co najlepsze. 

W czasie gotowania piliśmy złote mleko i chai latte. 
Na końcu był czas na degustację, sporo zostało też do zabrania ze sobą do domu. 






















































Dostałam dużo dobrej egerii do kolejnych działań. Długo szukałam dobrego miejsca do zorganizowania warsztatów w Krakowie. Studio kulinarne na Zabłociu od razu mi się spodobało, widziałam że będę tam coś robić. Cieszę się, że szybko udało się zorganizować warsztaty. Z Asią mamy podobne cele, dobrze gotuje się nam razem. Stworzyłyśmy dobry team. 
Teraz planujemy robić robić częściej, kolejne być może odbędą się już w styczniu. Takie spotkania sprawiają, że chcę działać więcej i dzielić się tym jak pyszna może być wegańska kuchnia. 

Cieszy mnie, że mogą wskazywać zdrowszy kierunek i pomagać odkrywać nowe smaki. Kilka godzin przy wspólnym gotowaniu mocno zbliża. To dopiero początek moich działań, mam wiele planów. Na razie koncentruję się na Krakowie, bo tu najłatwiej jest zorganizować wszystko i dopiąć na ostatni guzik. Z czasem chciałabym dotrzeć też do innych miast. 



Za zdjęcia dziękuję Katarzyna Kukiełka Photography na którą zawsze mogę liczyć!

Będę informować o kolejnych warsztatach. Mam pomysły na kilka kolejnych spotkań tematycznych. Jeśli jesteście szczególnie zainteresowani jakimś tematem dajcie znać!

Pozdrawiam,
Daria




poniedziałek, 25 grudnia 2017

Wesołych Świąt!


Kochani!

Zleciało… I nadeszły Święta. Życzę Wam przed wszystkim zdrowia, bo wszyscy tego chcemy i na to zasługujemy. Ponadto szczęścia, miłości i dobra. Pogody ducha i niezliczonych momentów, które sprawiają, że szczęście… na szczęście jest blisko.
Niech Wam radość przyświeca, jak lampka na choince.
Wesołych Świąt!
Daria





piątek, 22 grudnia 2017

My magic essence- kosmetyki prosto z serca joginki

Cześć!

Bardzo uważnie wybieram kolejne naturalne kosmetyki, które chcę wypróbować. My magic essence zainteresowało mnie pięknymi opakowaniami i dobrym przesłaniem. 

"Moja przygoda z linią kosmetyków i produktów dla piękna rozpoczęła się od miłości do roślin, od poznawania działania ich esencji i próby wykorzystania ich działania nie tylko energetycznie, ale także czysto fizycznie, dla piękna i zdrowia skóry, dla dobrego samopoczucia."

Markę założyła wieloletnia nauczycielka jogi, którą fascynuje wszystko co naturalne i proste. Możecie poznać w ją w kameralnym studiu jogi w Warszawie Joga Szczęścia





Olejek do twarzy Love, poza piękną nazwą działa bardzo dobrze. Nawilża skórę i jest świetnym kosmetykiem do masażu twarzy. "Mieszanka organicznych esencji roślinnych, w celu uzyskania konkretnego efektu energetycznego – przyciągania miłości do swojego życia." Taka filozofia bardzo mi się podoba. Stosuję olejek zamiast kremu kiedy skóra jest przesuszona. Zimą sprawdza się idealnie, nie przeciąża skóry i pozwala utrzymać ją w dobrej kondycji. 






Odżywcze masło do ciała, totalnie naturalne, organiczne, super odżywcze, pięknie pachnące!
Co w nim jest?
– złote nierafinowane masło shea organic,
– masło z mango
– masło kakaowe organic
– nierafinowany olej kokosowy jakości spożywczej
– olej ze słodkich migdałów
– olej z pestek moreli
– olej z pestek winogron
– esencja wanilii
– esencja pomarańczy
– witamina E
To bomba odżywcza dla skóry, stosowanie go to ogromna przyjemność. Nawilża, wygładza, odżywia i regeneruje skórę. Topi się pod wpływem ciepła dłoni i szybko rozprowadza się na skórze. Bogate masło, idealne na zimę. Do tego opakowanie pięknie wygląda w łazience i sprawia, że jeszcze chętniej po nie sięgam. 





Baza nawilżająca jest wyjątkowym kosmetykiem. Pozwala przenikać olejkom i kremom w głąb skóry. To idealne zestawienie trzech różnych typów kwasu hialuronowego, z aktywnymi składnikami- antyoksydanty, aloes i witaminy. Idealna mieszanka dla nawilżenia wewnętrznych warstw skóry, lepszego przenikania substancji czynnych oraz utrzymywania wilgoci w skórze.
Nakładam go rano i wieczorem na umytą skórę, jest bazą pod krem czy serum. Pozwala trzymać skórę w lepszej kondycji, szczególnie zimą przy bardzo suchym powietrzu. Bardzo ją lubię i będę do niej wracać. 






Lubię małe Polskie marki, które dbają o jakość surowców. Cieszę się, że jest coraz większy wybór i łatwiejszy dostęp do nich. Dajcie znać jakie Polskie marki polecacie, chętnie sprawdzę:) 


Pozdrawiam,
Daria

środa, 20 grudnia 2017

Świąteczne inspiracje

Cześć!

Lubię proste dekoracje na Święta, bez plastiku i mocnych kolorów. Najlepsze można zrobić z tego do znajdzie się na spacerze. Na pinterest zawsze można liczyć przy szukaniu pomysłu na proste stroiki. 


























Podobają się Wam?


Pozdrawiam,
Daria

niedziela, 17 grudnia 2017

Świąteczne ciasto korzenne

Cześć!

Święta to wyjątkowy czas, który warto celebrować razem z bliskimi. Korzenne, pachnące ciasto piernikowe to najlepszy świąteczny deser. Bakalie są nieodłącznym elementem Świątecznego stołu. Przydają się przy wypiekach, kutii czy gotowaniu kompotu z suszonych owoców. 

Jak wybrać dobre bakalie?

Najlepiej wybierać ekologiczne ze sprawdzonego źródła. Niektóre możemy przygotować sami z sezonowych owoców, a jeśli kupujesz gotowe zwróć uwagę czy nie mają dodatku siarki w składzie. Siarka jest popularnym środkiem konserwującym, który nie jest obojętny dla organizmu i niekorzystnie wpływa na zdrowie.

Bakalie kupuję nie tylko na Święta, orzechy i suszone owoce są dobrą zdrową przekąską na co dzień. Mimo to najwięcej bakalii ciągle sprzedaje się przed Świętami Bożego Narodzenia, są dodatkiem do wielu tradycyjnych potraw i ciast. 

Mam dla Was przepis na proste ciasto piernikowe, jest lekkie i bardzo dobre. Ciasto, które można wymieszać w jednej misce i nie spędzać wiele czasu w kuchni. Jest aromatyczne, idealne na Święta. 




Składniki: 1 i 1/2 szklanki mąki gryczanej
2/4 szklanki cukru kokosowego
1/4 łyżeczki soli
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 i 1/2 łyżeczki sproszkowanego imbiru
1 łyżeczka cynamonu
1/4 łyżeczki gałki muszkatołowej
1/4 łyżeczki mielonych goździków
1/4 szklanki oleju roślinnego (użyłam kokosowego)
1/2 szklanki puree z jabłek
garść pokrojonych orzechów włoskich
1/2 szklanki wody

Wykonanie
Rozgrzej piekarnik do 180 stopni C. W misce wymieszaj suche składniki, upewnij się, że nie ma grudek. Dodaj mokre składniki i dokładnie wymieszaj. Jeśli ciasto jest za gęste dodaj odrobinę wody. Przelej masę do keksówki i piecz przez 50-55 minut. Po przygotowaniu możesz podawać je z kokosową bitą śmietaną, lukrem, cukrem pudrem. 


Pozdrawiam,
Daria

środa, 13 grudnia 2017

Domowa przyprawa piernikowa

Cześć!

Zimą przyprawy korzenne kończą się u mnie bardzo szybko. Do gotowych mieszanek piernikowych często dodawany jest cukier, dlatego wolę robić ją sama. Zajmuje to kilka chwil, a domowa mieszanka jest bardzo aromatyczna. Przyda się do domowych ciast, pierniczków, naleśników, ale też do herbaty czy chai tea. 

DOMOWA PRZYPRAWA PIERNIKOWA
7 łyżeczek mielonego cynamonu
2,5 łyżeczki mielonego imbiru
1 łyżeczka mielonego kardamonu 
1 łyżeczka mielonej gałki muszkatołowej
1 łyżeczka mielonych goździków
szczypta ziela angielskiego

Mieszamy wszystkie składniki i szczelnie zamykamy w szklanym słoiku, dzięki temu aromat przypraw będzie zachowany na dłużej. Można wykorzystać mielone przyprawy, albo zmielić je samodzielnie w młynku czy w moździerzu. Mieszankę można modyfikować w zależności od tego jakie przyprawy lubicie najbardziej. Przydaje się kiedy chcę żeby potrawa była bardziej rozgrzewająca i aromatyczna:)






Lubicie przyprawy korzenne?


Pozdrawiam,
Daria


poniedziałek, 11 grudnia 2017

Co mnie pociąga w zdrowym stylu życia?

Cześć!

Od wielu lat interesuję się jedzeniem, podążając za głosem serca już dawno przestałam jeść mięso, nabiał i produkty które intuicyjnie mi nie służyły. Zafascynowałam się zdrowiem i naturą. Od kilku lat stale poszerzam wiedzę na temat zdrowego odżywiania, od ponad 6 lat piszę o tym na blogu. Swoje odżywianie opieram na roślinach i obserwuję korzystny wpływ takiego jedzenia na moje zdrowie i samopoczucie. Dzielę się swoimi odkryciami, chętnie gotuję dla innych. Promocja zdrowia i diety roślinnej stała się moją pasją. 



Wierzę, że warto zadbać o swoje zdrowie i umysł najlepiej jak tylko możemy. Jedzenie jest ogromną częścią naszego życia. Powinno dostarczać przyjemności, ale też podstawowych składników odżywczych. Odpowiedni dobór pożywienia przekłada się na poziom energii i na to jak funkcjonujemy na co dzień. Co lubię w takim stylu życia? Co mnie do tego przekonuje?

Większa świadomość
Nawet w młodym wielu warto myśleć o swoim zdrowiu i o nie zadbać. Dzięki temu mamy lepszą koncentrację, lepiej śpimy, mamy więcej chęci do życia i lepsze nastawienie. To detale, które w szerszym ujęciu dają dużo więcej. Każdy czas jest dobry, żeby zacząć żyć zdrowo, warto spróbować. 
Ciało do skompilowany mechanizm, który ma nam służyć na całe życie. Kiedy chorujemy skupiamy się na jednym fragmencie, takie sygnały alwarowe powinny zmotywować do zmian na lepsze. Słuchaj sygnałów i reaguj na to co się dzieje. 

Zdobywanie wiadomości
Teorii na temat żywienia jest mnóstwo, wiele mitów ciągle jest powielanych. Właściwe wybory żywieniowe powinny być podparte wiedzą. Szukanie odpowiedzi i poszerzanie wiedzy pozwala codziennie podejmować właściwe wybory żywieniowe. Internat daje ogromnie możliwości do zdobywania wiedzy, lubię też ciekawe wykłady i książki poparte badaniami naukowymi. 




Wprowadzanie zmian i obserwowanie siebie
Bez zmiany nastawienia ciężko wprowadzać zmiany w życiu. Nie zawsze jest łatwo, ale warto podejmować kolejne próby. Nic nie jest uniwersalne, chociaż odstawienie cukru czy glutenu raczej u wszystkich przyniesie lepsze samopoczucie i zwiększy poziom energii. Lubię wprowadzać małe zmiany i obserwować co dzieje się z organizmem. Uczy to większej uwagi i troski o siebie. 
Dbałość o zdrowie jest bezdenną inwestycją. Przestawianie się na zdrową żywność należy wprowadzać stopniowo i przyzwyczajać się do nowego jadłospisu.

Większy spokój
Jedzenie ma ogromny wpływ na nasze emocje. Im bardziej świadomie się odżywiam tym większy mam spokój i mam większą wyrozumiałość dla siebie. Zdrowa dieta pozwala zmienić życie na lepsze. Nakręca nas na lepsze emocje w stosunku do siebie i innych. 



Radość z gotowania
Roślinna kuchnia daje całe mnóstwo możliwości do poznania nowych smaków. To niesamowite jak bardzo poszerzyły się moje kulinarne horyzonty od kiedy jem wegańsko. Lubię gotować dla siebie i innych. Próbować nowych smaków, ciekawych połączeń. Najbardziej jednak lubię prostą kuchnię, owsianki, jaglanki, kaszę z warzywami. Wszystko można podkręcić ciekawym sosem, przyprawami. Lubię komponować kolorowe posiłki w ulubionych drewnianych miskach:)  

Zdjęcia Marta Sputo

Warto spróbować, jeśli nie masz przekonania daj sobie miesiąc na próbę. Co tydzień wprowadzaj jedną małą zdrową zmianę w jadłospisie. Zawsze warto zmienić swoje życie na lepsze. 

Pozdrawiam,
Daria