Pieczony falafel z hummusem

Cześć!

Falafel i hummus to jedzenie na które zawsze mam ochotę. Sprawdza się na co dzień, na imprezę, do pracy. Ciecierzyca to moja ulubiona roślina strączkowa. 
Hummus robię minimum raz w tygodniu, falafele często do niego dołączają. Pyszne, aromatyczne kotleciki piekę, tradycyjnie są smażone, ale w domu raczej unikam smażenia. Te są równie dobre i aromatyczne. 

Do tego przepisu konieczna jest surowa ciecierzyca, z puszki czy słoika zupełnie się nie nadaje. Zostawcie ją do namoczenia na całą noc, a nawet dłużej.Wtedy będzie łatwiej ją zmielić. Ciecierzycę warto cierpliwie mielić, im mniejsze grudki, tym falafel będzie smaczniejszy. 




Składniki:
300 g suchej ciecierzycy
2 małe cebule
2 ząbki czosnku
2 łyżki posiekanej pietruszki/kolendry
3 łyżki mąki ryżowej/ kukurydzianej/ z ciecierzycy/ pszennej
1 łyżeczka soli
1 łyżeczka mielonego kuminu
1/2 łyżeczki mielonego kardamonu
1/2 łyżeczki cynamonu
1/2 łyżeczki mielonej kolendry
1 łyżeczka sody
2-3 łyżki wody

Przygotowanie
1. Ciecierzycę moczymy przez noc z dodatkiem łyżeczki sody, rano odcedzamy ją i mielimy w blenderze, albo maszynce do mielenia. Ja używam blendera z ostrzem w kształcie litery S. Do zmielonej ciecierzycy dodaję przyprawy, sodę i natkę pietruszki. Dokładnie mieszam, dodaję wodę, mąkę i wyrabiam do momentu uzyskania jednolitej masy. Mąkę dodaję stopniowo, w zależności od tego jak wygląda masa. Powinna być jednolita i dobrze się sklejać. 

2. Miskę z masą zakrywamy i wstawiamy do lodówki na minimum 30 minut. 

3. Po tym czasie wyjmujemy masę i formujemy niewielkie falafele. Można to zrobić łyżeczką, albo formą do falafeli. Swoją zamówiłam tutaj. Masę trzeba dobrze docisnąć, żeby falafele się nie rozpadały. 

4. Układamy je na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy 15-20 minut w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni. 


Falafele najlepiej podawać z hummusem, pitą i warzywami. 







Lubicie falafele i hummus? 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Ekocentryczka , Blogger