Zdrowe odżywianie

czwartek, 28 lutego 2019

Korzenno- cytrusowe nuty w kosmetykach

Cześć!

Lubię otulające korzenno- cytrusowe zapachy w mojej łazience, szczególnie zimą umilają pielęgnację. Jeszcze bardziej cieszę się kiedy znajduję je w opakowaniach bez plastiku. Cztery Szpaki to Polska marka produkująca wegańskie kosmetyki, mają w ofercie sporo mydeł i coraz częściej wypuszczają inne ciekawe produkty. 



Kosmetyki do ciała w formie musu są bardzo przyjemne w użyciu. Ten od marki Cztery Szpaki ma korzenno- orientalny ciepły zapach. Cynamon i wanilia wprawiają mnie w dobry nastrój. Mus dobrze nawilża skórę, ma bardzo dobry skład pełen składników odżywczych, przeciwutleniaczy i witamin. 

Mus jest jak leciutka pianka. Ma gęstą konsystencję, ale po nałożeniu na skórę szybko zmienia się w olejek i wchłania w skórę. Bardzo lubię stosować go wieczorem, zapach jest wyciszający i kojący. Działa jak aromaterapia. Masła od Czterech Szpaków są przystępne cenowo i lepsze od większości maseł, które stosowałam. W Krakowie dostaniecie je stacjonarnie w drogerii Pigment, albo online

To treściwy kosmetyk, który można stosować sporadycznie 1-2 razy w tygodniu w celu odżywienia skóry. 150 ml musu kosztuje 28,90 zł. Na pewno zamówię kolejne opakowanie. 

Skład: masło shea, olej kokosowy zimnotłoczony, olej rzepakowy zimnotłoczony, olej lniany zimnotłoczony, olej jojoba, skrobia kukurydziana, witamina E, olejek eteryczny z kory cynamonu, olejek eteryczny waniliowy, eugenol, isoeugenol.




Mydła w kostce są coraz bardziej popularne, pakowane w papier są całkowicie #zerowaste. Połączenie pomarańczy z rozmarynem jest idealne. Olejek pomarańczowy pobudza, tonizuje, oczyszcza, a także korzystnie wpływa na nastrój.
Rozmaryn ujędrnia skórę, relaksuje, normalizuje i oczyszcza zmęczoną skórę, działa także przeciwbakteryjnie.
Pięknie pachnie i zostawia skórę odżywioną. Zawartość masła shea i olejów sprawia, że skóra nie jest przesuszona. Bardzo je lubię, możecie znaleźć je tutaj

Skład: zmydlone: olej kokosowy, oliwa z oliwek, masło shea, olej lniany, rozmaryn, olejki eteryczne: pomarańczowy i rozmarynowy, barwnik spożywczy annato.




Znacie te kosmetyki? Macie zapachy po które chętniej sięgacie zimą?

Pozdrawiam,
Daria 





poniedziałek, 18 lutego 2019

Trochę zdrowsze pączki:)

Cześć!

Zbliża się tłusty czwartek i zrobiłam piękne pączki. Najwięcej frajdy miałam z dekorowania:) Pączki upiekłam i posłodziłam ksylitolem, żeby były trochę zdrowsze od tradycyjnych. Są całkiem puszyste i bardzo smaczne. 



Składniki:
250 g mąki pszennej/orkiszowej 
50 g ksylitolu ( nie za dużo, bo robię jeszcze lukier)
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 łyżeczka octu jabłkowego
1 łyżeczka mielonego siemienia lnianego
1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
250 ml mleka roślinnego
60 ml roztopionego oleju kokosowego

Dodatki- sproszkowany burak, matcha kulinarna, kakao. 
Żeby zrobić różne kolory pączków możesz dodać do części ciasta trochę naturalnych barwników. 

Przygotowanie:
1. Nastaw piekarnik do 180 stopni. 
2. Wymieszaj składniki suche- mąkę, ksylitol, mielone siemię lniane, proszek do pieczenia. 
3. Rozpuść olej kokosowy, lekko podgrzej mleko i dodaj mokre składniki do suchych. 
4. Mieszaj ciasto do uzyskania gładkiej konsystencji. 
5. Przelej ciasto do foremek. Piecz około 15-18 minut. 
6. Po tym czacie wyjmij formę z piekarnika i ostudź pączki. 

Kiedy pączki przestygną można je dekorować. Używam do tego gorzkiej czekolady i lukru. 
Kilka kostek czekolady rozpuszczam w niewielkim dodatkiem oleju kokosowego. Do zrobienia lukru używam zmielonego w młynku do kawy ksylitolu i mleka roślinnego. 

Lukier:
2 łyżki zielonego ksylitolu (ewentualnie cukru pudru)
kilka kropel wody/mleka roślinnego
barwniki- sproszkowany burak, matcha, niebieska spirulina, kurkuma 


W wersji bezglutenowej robiłam je z mąką jaglaną i ryżową (pół na pół). Wychodzą dobre, ale nie tak pulchne jak te. 






Macie w planie domowe pączki w tym roku? 


czwartek, 14 lutego 2019

Mydłostacja- moje ulubione kosmetyki

Cześć!

Mydłostacja pojawiła się już w rocznym zestawianiu ulubionych kosmetyków. To Polska marka, robiąca mydła i coraz więcej ciekawych naturalnych kosmetyków. Poza mydłami jako pierwszą wypróbowałam maskę peelingującą słodkie pożegnanie. Po niej nabrałam ochoty na kolejne kosmetyki. Jak się sprawdziły? Napiszę o tym dalej. 



Słodkie pożegnanie to maska stworzona do skóry trądzikowej i zanieczyszczonej. Owocowa maska z dodatkiem zielonej glinki, olejem laurowym, migdałowym, peelingiem z pestek oliwek oraz olejkami z mięty i czekolady to mieszanka, która skutecznie łagodzi stany zapalne, zapobiega nadmiernemu wydzielaniu się sebum i wycisza skórę dotkniętą trądzikiem pospolitym oraz niedoskonałościami.

Skład: zielona glinka kaolinitowa, olej laurowy, masło kakaowe, olej migdałowy, eteryczny olejek miętowy, olejek czekoladowy.

Maska ma dobry skład i obłędnie pachnie, używanie jej ta sama przyjemność. Zapach przypomina miętowe czekoladki, a olejek miętowy przyjemniej chłodzi skórę. Dzięki zawartości olejów maska nie zasycha tak szybko, ale mimo wszystko chcąc zostawić ją dłużej na twarzy warto mieć pod ręką wodę termalną, albo hydrolat. Glinka działa na skórę tylko kiedy jest wilgotna, kiedy zastygnie nie ma sensu trzymać jej na twarzy. 
Maska wycisza skórę, sprawia, że zmiany są mniej widoczne. Wystarcza  na kilkanaście użyć.
To gęsty i kremowy kosmetyk, ma delikatne drobinki pelengujące. Nakładam ją na zwilżoną twarz, jeśli nie chce się dobrze rozprowadzać moczę dłonie. Zostawiam na skórze cienką warstwę maski na kilka minut. Przy zmywaniu wykonuję delikatny peeling twarzy. 




Peel-maseczka o wdzięcznej podróżniczej nazwie, to produkt, który łączy w sobie trzy najważniejsze potrzeby skóry. Połączenie najdelikatniejszej glinki- białej kaolinowej, oleju z orzechów baobabu, masła kakaowego, a także peelingujących pestek owocu granatu sprawia, że nasza skóra staje się gładsza, mocno odżywiona i bardziej elastyczna. Dodatkowym atutem maseczki jest zapach. Rześki aromat olejku grejpfrutowego został przełamany delikatną nutą róży orientalnej, która zdecydowanie przeważa w tej mieszance. 

Składniki: biała glinka kaolinitowa, olej z orzechów baobabów, masło kakaowe, nasiona granatu, eteryczny olejek grejpfrutowy, olejek różany.

Owocowe podróże wypróbowałam po zachwycie na pierwszą maską. Zapach róży nigdy nie zawodzi:) Towarzyszy cały czas w czasie noszenia maseczki. 
Nakładam ją tak jak pierwszą maskę, po zmyciu skóra jest miękka, odżywiona, ukojona. Bardzo ją lubię i będę wracać do tych masek. 





Peeling cukrowo-solny LETNI MONSUN to połączenie cukru trzcinowego i soli magnezowej, która wnika w głąb skóry i mineralizuje ją.  Wspaniale natłuszcza, a dzięki zawartości witamin z grupy A i B oraz niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych- odżywia i nawilża skórę.  
Wmasowany w wilgotną skórę pod ciepłym prysznicem pozostawia skórę nie tylko pięknie pachnącą przez dłuższy czas po wyjściu z wanny lecz także zregenerowaną, nawilżoną oraz odżywioną. Bardzo lubię jego zapach- połączenie zielonej herbaty z cytrusowymi nutami. To jeden z lepszych peelingów jakie miałam. 
Składniki INCI::cukier trzcinowy Sucrose,carthamus Tinctorius Seed Oil,sól Epsom Magnesium Sulfate,olej rycynowy Ricinus communis Seed Oil masło shea Butyrospermum Parkii Butter,masło kakaowe Theobroma Cacao Seed Butter,olej makadamia Macadamia Ternifolia Seed Oil,olej jojoba Simmondsia Chinensis Oil,olejek mandarynkowy Citrus Reticulata Peel Oil,olejek z zielonej herbaty Parfum,zmielone ziarna kolendry siewnej Coriandrum Sativum Seed Powder.



Dużą zaletą kosmetyków z Mydłostacji są szklane opakowania. Bardzo doceniam takie rozwiązania. Słoiczki można wykorzystać ponownie, albo oddać do recyklingu. 

Znacie Mydłostację? Macie swoich ulubieńców? 

Pozdrawiam,
Daria 


poniedziałek, 11 lutego 2019

Jakie olejki eteryczne wybieram do sprzątania?


Lubię kiedy pomieszczenie w którym przebywam jest pełne świeżego powietrza, a czasami w zależności od nastroju wlewam do dyfuzora różne olejki eteryczne. 
Z licznych właściwości olejków korzystam też podczas sprzątania. Wybór jest ogromny, każdy może wybrać zapach, który mu odpowiada. Dodanie nawet kilku kropel do wody daje nam skuteczny płyn do czyszczenia wielu powierzchni. To tanie, bezpieczne i ekologiczne rozwiązanie, które warto wypróbować w swoim domu. 



Cytryna
Pachnie świeżo i przyjemnie, świetnie sprawdza się do odświeżania powietrza i wielu domowych środkach czyszczących. Ma naturalne właściwości antybakteryjne i antywirusowe. Zarówno olejek cytrynowy jak i świeża cytryna skutecznie usuwają tłuste plamy. W połączeniu z oliwą nadaje się doczyszczenia drewna.

Olejek z drzewa herbacianego
To jeden z olejków, który zawsze warto mieć pod ręką, ma całe mnóstwo zastosowań. Działa antybakteryjnie i antywirusowo. Najczęściej mieszam do z wodą w butelce z aerozolem- około 10 kropel na 150 ml wody i stosuję go czyszczenia wszelkich powierzchni. Znalazłam też informacje, że skutecznie odstrasza wszy i insekty.

Rozmaryn

Ma silne właściwości antybakteryjne i antyseptyczne. Lubię połączenia rozmarynu i mięty, często dodaję kilka kropel do wody i rozpalam je w kominku. Rozmarynowy olejek można też użyć do prania, albo w domowym płynie do zmywania. 

Cynamon
Skutecznie chroni przed pleśnią i pomaga się jej pozbyć. Można posypać pleść cynamonem, albo zastosować spray z olejku i wody. Mielony cynamon i olejek eteryczny to także skuteczna broń przed szkodnikami. Żeby je odstraszać należy rozsypać cynamon, albo zastosować kilka kropel nierozcieńczonego olejku. 

Sosna
Olejek z sosny jest skuteczny w zabijaniu bakterii drożdżowych i E.coli. Pozostawia przyjemny świeży i naturalny zapach. Najczęściej używam go do mycia podług, wystarczy tylko kilka kropel, żeby wykorzystać jej cenne właściwości. 

Tymianek
Jest skuteczny w  zwalczaniu salmonelli, dzięki temu jest idealnym dodatkiem płynów do naczyń domowej roboty. Najczęściej używam go do dezynfekcji desek do krojenia. 

Pomarańcza
Ten zapach nie tylko poprawia nastrój, ale też podobnie jak cytryna radzi sobie z tłustymi plamami. Korzystam z niego kiedy nie mogę doczyścić płyty kuchenki. Podobnie jak inne olejki z połączeniu z wodą dobrze sprawdza się jako spray do czyszczenia powierzchni. Używam do tego najczęściej olejku z gorzkiej pomarańczy. 

Lawenda
Nie każdy jest jej fanem, ale to jeden z najskuteczniejszych antybakteryjnych olejków. Mieszam kilka kropel olejku z octem i używam takiego roztworu do czyszczenia łazianki, wanny, podłogi. Zapach octu jest bardziej znośny, a łazienka jest czysta i odkażona.

Mięta pieprzowa
Ma chłodny, orzeźwiający zapach i antybakteryjne właściwości. To jeden z najlepszych naturalnych odświeżaczy powietrza. Olejek z mięty świetnie odstrasza mrówki i pająki. 

To moje ulubione olejki do sprzątania, a jakie są Wasze typy?
Wybieracie naturalne środki czystości? 


Pozdrawiam!
Daria

środa, 6 lutego 2019

Wegańskie czekoladowe ciasto z gruszką

Cześć!

Dobrze mieć przepis na ekspresowe ciasto, które zawsze się udaje. Takie właśnie jest to, zrobienie go z odmierzeniem składników i wymieszaniem to około 10 minut, do tego 45 minut w piekarniku i ciasto jest gotowe.
Dobrze smakuje, jest wilgotne, nie za słodkie. Zazwyczaj pojadę je z cukrem pudrem, ale można zrobić też polewę czekoladową. 




Składniki:
180 g mąki pszennej 
pół łyżeczki proszku do pieczenia
3 łyżki kakao
50 g ksylitolu/ cukru
125 ml oleju roślinnego
170 ml mleka roślinnego (rzepakowy/kokosowy)
3 gruszki

Mieszamy suche składniki, następnie dodajemy mokre i mieszamy do uzyskania gładkiej konsystencji. Przelewamy do foremki, ja użyłam do tortownicy o średnicy 16 cm. 
Po wlaniu ciasta układam w nim gruszki, jeśli są bardzo twarde warto obrać je ze skórki. 

Piekę ciasto w piekarniki rozgrzanym do 180 stopni przez 40-45 minut, do momentu, kiedy będzie suche w środku. 

Po wyciągnięciu ciasta i przestygnięciu górę posypuję cukrem pudrem. 








Macie swoje ulubione szybkie sprawdzone ciasta? 
Dajcie znać jeśli wypróbujecie ten przepis:)