Zdrowe odżywianie

poniedziałek, 26 kwietnia 2021

Wegańska fasolka do bretońsku

Biała fasola to jedna z moich ulubionych roślin strączkowych. Dobrze ugotowana jest aksamitna i delikatna, nadaje się do past kanapkowych, zup, sałatek, a nawet deserów. Poza białkiem fasola jest także źródłem potasu, wapnia, fosforu, witaminy A i B1. 

Dzisiaj prosty przypis na fasolkę po bretońsku. 



Składniki: (na 4 porcje)
300 g suchej fasoli 
1 cebula 
3 liście laurowe
4 ziarna ziela angielskiego 
2 szklanki przecieru pomidorowego
2 łyżki koncentratu pomidorowego (opcjonalnie)
1/2 szklanki wody
2 łyżki oleju do smażenia 
1 łyżeczka majeranku
1 łyżeczka lubczyku
1 łyżeczka wędzonej papryki
1/2 łyżeczki cząbru 
1/2 łyżeczki mielonego kminku
sól, pieprz do smaku

Fasolę namocz przez noc,  około 10-12 godzin. Po tym czasie przepłukaj i gotuj w świeżej wodzie do miękkości. 

Na dnie większego garnka rozgrzej olej, podsmaż pokrojoną cebulę razem z liśćmi laurowymi i zielem angielskim. Po około 5 minutach dodaj pozostałe przyprawy oprócz pieprzu i soli. Podsmażaj około minutę, a następnie dodaj przecier pomidorowy i ugotowaną fasolę. Gotuj około 25-30 minut, mieszając od czasu do czasu. 
Na koniec popraw do smaku. Podawaj z chlebem żytnim/razowym. 

To potrawa, którą można zamrozić i mieć na awaryjny obiad kiedy brakuje czasu.

Po kilku latach na diecie roślinnej mój ogranizm trawi rośliny strączkowe bardzo dobrze. Jeśli nie jesz ich za wiele, dobrze stopniowo wprowadzać je do posiłków.
Strączki są dla Was ciężkostrawne? Czy często po nie sięgacie?


czwartek, 22 kwietnia 2021

EKOnopie, czyli o pozytywnym wpływie konopi na środowisko


Konopie siewne (Cannabis Sativa L.) to rośliny, które podgrzewają temperaturę niejednej rozmowy. Dla wielu, produkty pochodzące z tej rośliny to dalej temat tabu, dla innych są już elementem ich codzienności. W kontekście konopi warto zwrócić uwagę na ogromny potencjał zastosowań w wielu różnych dziedzinach. Jakby tego było mało, wykorzystuje się w zasadzie każdą część tych niezwykłych roślin.





Z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi razem z marką Hemp Juice postanowiliśmy opowiedzieć Wam o tym, z jak bardzo pożyteczną rośliną dla człowieka, klimatu i przemysłu, mamy do czynienia. 


O konopiach siewnych słów kilka

Konopie siewne (inaczej włókniste) to rośliny pochodzące z Azji Środkowej [1], obecnie uprawiane rolniczo (przemysłowo), na terenie całego świata, w tym Polski. Polskie prawo dopuszcza uprawę i przetwórstwo konopi zawierających mniej niż 0,2% THC, co sprawa, że konopie siewne są w pełni legalną rośliną. Ściśle reguluje to Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii. Zezwala się w niej na uprawianie konopi wyłącznie na potrzeby przemysłu włókienniczego, chemicznego, celulozowo-papierniczego, spożywczego, kosmetycznego, farmaceutycznego, materiałów budowlanych oraz nasiennictwa [2]. I w tym miejscu wątpliwości wszystkich konopnych sceptyków dotyczące legalności mogą zostać rozwiane.

Konopie siewne to rośliny jednoroczne, bardzo odporne na warunki klimatyczne i glebowe. Charakteryzują się krótkim okresem wegetacyjnym i bardzo szybkim wzrostem. I to właśnie ich biologia pozwala na tak szerokie możliwości późniejszych zastosowań. Ale to nie wszystko. 

 

Konopie dla klimatu

Chcemy pokazać Wam kilka szalenie ciekawych faktów w kontekście konopi jako rośliny ekologicznej. Jest to dla nas o tyle istotna sprawa, że sami staramy się wywierać najmniejszy jako to możliwe, wpływ na środowisko naturalne. Nasze paczki pakowane są w duchu zero waste z materiałów nadających się do recyklingu, a tusze użyte do produkcji opakowań są eco-friendly.

Pierwsza rzecz wygląda tak: większość finalnych produktów konopnych ma ujemny bilans węglowy. Oznacza to, że uprawa konopi pochłania więcej CO2 z atmosfery niż późniejsza z niej produkcja. Konopie mogą pochłonąć do 15 ton CO2 na hektar! [3]. Konopie są członkiem elitarnej grupy roślin, które mogą w sposób naturalny filtrować z gleby toksyczne zanieczyszczenia, w tym jedne z najgorszych na świecie, pochodzące z materiałów radioaktywnych. Jest to proces odzyskiwania gleby znany jako fitorekultywacja. Dlatego bardzo ważne w uprawie jest sprawdzenie miejsca i gleby, na której planujemy uprawiać konopie. Poprawa jakości gleb przez konopie polega również na zapobieganiu erozji gleb, poprzez ich system korzeniowy czy eliminację wykorzystania pestycydów i chemikaliów, ze względu na odporność tych roślinek na chwasty i szkodniki. 

Last but not least: Konopie to ogromny potencjał ich wykorzystania. Te niezwykłe roślinki mogą stać się kompozytem konopnym, czyli biotworzywem, który jest ekologiczną alternatywą dla wszechobecnego plastiku [4], można przekształcić je w biopaliwo i są świetnym zastępcą dla drzew w kontekście produkcji papieru. Skoro mowa o tych drzewach to istnieje już drewno konopne, które może być wykorzystywane do tych samych celów co tradycyjne drewno [5]. Już chyba pora przejść do konkretów i opisania tego, w jak wielu dziedzinach naszego życia możemy obecnie znaleźć miejsce dla konopi. 







1000 i jedno zastosowanie 

Już w starożytności konopie stosowane były w wielu dziedzinach życia. Również Słowianie mieli opanowaną uprawę konopi, a w polskim ziołolecznictwie stosowano nalewki, odwary, oleje konopne czy maści. Obecnie produkty pochodzenia konopnego wracają znów do łask. I dobrze! Te niezwykłe rośliny mają zastosowanie w tak wielu różnych dziedzinach! Wybrała kilka najciekawszych przykładów wykorzystania konopi. Zobaczcie sami!


Materiał budowlany

Słyszałaś_eś o zastosowaniu ich w budownictwie? Kompozyt z konopi i wapna, z dodatkiem piasku i cementu tworzy materiał budowlany. “Hempcrete” czyli beton konopny jest wodoodporny, wykazuje zdolności izolowania termicznego, nie gnije, jest niepalny, a po zburzeniu budynku można użyć go jako nawozu. W Poznaniu powstał już pierwszy eksperymentalny dom z konopi. Mówi się również, że konopie mogą być świetnym izolatorem (zastąpienie włókna szklanego) [6].


Ubrania z konopi

Włókna konopne były używane od wieków, jednak obecnie ich udział na rynku tekstylnym jest minimalny. Dzieje się to głównie za sprawą małej popularności uprawy konopi w Polsce oraz ścisłych regulacji prawnych. Na szczęście trend się zmienia, a naturalne materiały są pożądane i coraz częściej poszukiwane. Len i konopie to bardzo trwałe włókna, które były wykorzystywane do wielu wyrobów. Włókno konopne sprawdzało się w produkcji lin, żagli, worków, sieci. Dzięki nowoczesnej technologii twarde włókna można łączyć z innymi surowcami i pozyskiwać bardziej miękkie tkaniny. Poza wytrzymałością, włókno dobrze wchłania wilgoć, a także chroni przed promieniowaniem UV. W porównaniu z powszechnie stosowaną bawełną, konopie wygrywają na każdym etapie produkcji. Wymagają użycia mniejszej ilości wody, a włókna konopnie są znacznie mocniejsze. [7]


Papier z konopnej celulozy 

Dzięki temu, że konopie są dobrym źródłem pozyskiwania celulozy, można z nich zrobić wysokiej jakości papier. W naszym klimacie roczny przyrost celulozy z konopi jest trzykrotnie wyższy niż celulozy uzyskanej z drewna. Wycinka konopi nie przynosi tyle szkody środowisku, co wycięcie lasu. Uważa się, że w ciągu 20-letniego cyklu jeden akr roślin konopi może wyprodukować tyle samo papieru co 4–10 akrów drzew. Ponadto miazga konopna może być bielona nadtlenkiem wodoru (wodą utlenioną), celuloza drzewna wymaga użycia chloru. Niekwestionowaną przewagą tych roślinek nad drzewami hodowanymi pod ścinkę na papier jest też fakt, że konopie mogą być poddane recyklingowi więcej razy [8].

 

 

Żywność konopna 

Jako skarbnica fitokannabinoidów, terpenów, flawonoidów, a także błonnika, aminokwasów, kwasów tłuszczowych i witamin stanowią doskonałe źródło właściwości odżywczych Nasiona konopi to nasz superfood, który staje się coraz popularniejszy [9]. Olej konopny jest bogaty w kwasy Omega-3 i Omega-6 w najlepszej dla nas proporcji 3:1. Na bazie oleju z konopi powstaje też wiele preparatów leczniczych. Białko konopne jest bardzo popularne wśród osób na diecie roślinnej. Łuskane nasiona konopi są bardzo smaczne, można dodawać je do owsianek, zup, sałatek. 

 

 

Biopaliwo

W porównaniu do innych biopaliw pozyskiwanych z kukurydzy, soi czy rzepaku, konopie są znacznie lepszym surowcem. Ziemia po zbiorach konopi jest w lepszym stanie niż przed uprawą, wiele składników uwalniają do gleby. Uprawy zwykle nie wymagają pestycydów i herbicydów i osiągają dojrzałość w ciągu czterech miesięcy - co oznacza, że ​​biopaliwo można wyprodukować stosunkowo szybko.

Potrzebują też mniej wody. Ich uprawa wymaga mniej czasu i wysiłku, niż w przypadku innych roślin, a dzięki temu można wyprodukować tańsze i lepszej jakości biopaliwo [10]. Paliwo konopne może napędzać większość silników typu diesel. Przeszkodą jest ciągle zbyt mała uprawa konopi w tym celu.

 

 

Gdybyśmy mieli wymienić wszystkie możliwości zastosowania konopi to pewnie nie starczyłoby nam strony… Jednak do najważniejszych, poza wyżej wymienionymi należą też: farmacja, weterynaria, medycyna czy przemysł przetwórczy. Niesamowity jest też fakt, że wykorzystuje się każdą część konopi – nasiona, kwiaty, łodygi. Roślina znana od 10 tysięcy lat, wciąż skrywa przed nami wiele sekretów. Oby udało się odczarować konopie i w pełni korzystać z ich ogromnego potencjału. 





Bardzo lubię markę Hemp Juice i od kilku miesięcy stosuję ich olejki CBD. Jeśli jesteście zainteresowani mam dla Was zniżkę -15% z kodem ekocentryczka. 


 





 Źródła:


[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7400098/ 

[2] http://www.czytelniamedyczna.pl/5989,konopie-siewne-cannabis-sativa-l-wartosciowa-roslina-uzytkowa-i-lecznicza.html 

[3] https://canex.co.uk/what-are-the-benefits-of-hemp-expansion/ 

[4] https://canex.co.uk/the-uses-of-hemp-hemp-plastics/ 

[5] https://canex.co.uk/the-environmental-benefits-of-hemp-hemp-wood/ 

[6] https://canex.co.uk/what-are-the-benefits-of-hemp-expansion/ 

[7] https://canex.co.uk/what-is-the-environmental-impact-of-commercial-cannabis/ 

[8] https://canex.co.uk/the-environmental-benefits-of-hemp-hemp-paper/ 

[9] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7400098/ 

[10] https://canex.co.uk/the-environmental-benefits-of-hemp-fuel/