Wegański ramen
Zima to czas kiedy ciepłe zupy smakują najlepiej. Grzybowy ramen gotuję często, bardzo go lubimy. Rozgrzewający i sycący posiłek, zawsze się udaje i lepiej od razu zrobić go 2-3 dni:) Albo zamrozić porcję bulionu. Na pierwszy rzut oka wydaje się skomplikowany, ale wystarczy zrobić go raz, potem już wiadomo o co chodzi. Ja go uwielbiam!
Składniki na bulion:
2 marchewki
1 pietruszka
1 por
1 cebula
3 ząbki czosnku
1/2 arkusza glonów kombu
kawałek świeżego imbiru
szklanka boczniaków
10-12 suszonych grzybów shitake
5-6 suszonych grzybów mun
5 łyżek sosu sojowego
3l wody
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
tare:
szklanka mleka sojowego niesłodzonego
3 łyżki miso
2 łyżki tahini
2 łyżeczki papryki (ja dodaję słodką, może być ostra)
3 łyżki mirin (opcjonalnie)
1-2 łyżki oleju sezamowego
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
dodatki:
makaron do ramenu
kostka tofu naturalnego
garść posiekanej dymki
2 łyżeczki sezamu
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Przygotowanie:
Warzywa najlepiej upiec, wtedy wywar będzie bardziej intensywny. Rozłóż na blaszcze i piecz w piekarniku w 200-220 stopni, do momentu kiedy się rumienić (około 30 minut). Upiecz też cebulę, czosnek i imbir- nie dłużej niż 20 minut.
Kiedy warzywa się upieką, przenieść je do dużego garnka, dodaj kombu i zalej wodą. Wywar gotuj na małym ogniu przez około 4 godziny. Prawdziwy wywar na ramen można gotować nawet 12 godzin, najlepszy do tego jest wolnowar.
Gotowy wywar przelewamy przez sito. Warzywa i grzyby wykorzystujemy do podania.
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Przygotowujemy tare, które jest sercem zupy ramen i nadaje smaku umami. W małym garnku wymieszaj składniki na tare i gotuj przez około 10 minut, do uzyskania gęstego płynu. Dodaj go do ciepłego wywaru i zagotuj.
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Ugotuj makaron, przygotuj miski. Na dnie ułóż makaron, pokrój grzyby i dodatki. Grzyby i warzywa możesz podsmażyć z dodatkiem sosu sojowego i słodkiego syropu.
Wlej bulion, posyp sezamem i szczypiorkiem.
Smacznego!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz